Evropa je najteže pogođena krizom cijena plina, koja je primorala fabrike đubriva da smanje proizvodnju, prenosi “Bloomberg”. Godišnja nestašica azotnih đubriva dodatno će poskupiti hranu na evropskom tržištu.
Poljoprivrednici u zapadnoj Evropi su za ovu godinu obezbijedili samo 70% svojih potreba za đubrivima na bazi dušika, a u zemljama poput Rumunije i Ukrajine pokrivenost je još niža, navode analitičari.
Manji uvoz iz Rusije i Kine
Za one koji uzgajaju kukuruz i pšenicu, ovo je prvi put da su zaista izloženi krizi đubriva podstaknutoj rastućim cijenama energije, izvoznim ograničenjima i trgovinskim sankcijama.
Evropsko tržište đubriva takođe se suočava sa širim prijetnjama, kao što su ograničenja izvoza koje su uvele Rusija i Kina, kao i sankcije na isporuku kalijuma iz Bjelorusije.
“Skok” inflacije
U kontekstu visokih cijena žitarica, još uvijek je atraktivno uzgajati pšenicu i kukuruz, ali korištenje manje količine đubriva stvara određene rizike. Analitičari procjenjuju da će smanjenje količine đubriva za 15% primijenjenog na usjeve pšenice smanjiti prinose za 5%, a moglo bi uticati i na sadržaj proteina u pšenici.
Manja proizvodnja žitarica bila bi nova loša vijest za sigurnost hrane, jer rekordne svjetske cijene već utiču na potrošače i doprinose još većoj inflaciji.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook i Twitter. Za svako prenoenje sadraja vijesti potrebno je zatraiti odobrenje - kontaktirajte nas.