Račun za grijanje u zimskim mjesecima jedna je od najvećih stavki u kućnom budžetu. Zbog toga je mnogima prvenstveni cilj naći optimalan odnos, te je grijanje toplotnom pumpom jedna od najefikasnijih i najjeftinijih opcija grijanja posljednjih godina. Osim toga, sistem ne proizvodi emisiju finih čestica prašine.
Sistemi toplotnih pumpi se ne sastoje samo od mašina koje imaju spoljašnje i unutrašnje tijelo, nego postoje i one koje imaju samo spoljašnje tijelo, poručuju stručnjaci za konstrukciju i ugradnju toplotnih pumpi.
Grijanje, ali i hlađenje
Da bi sistem toplotne pumpe radio tokom zime potrebni su samo električna energija i instalacija za grijanje vode, koja može biti radijatorska, konvektorska ili podna. S druge strane, ako želite da se rashladite tokom ljeta, to može biti kombinacija podnih i ventilatorskih konvektora.
Toplotne pumpe rade na principu korištenja energije vanjskog zraka prenoseći je u kuću kako bi vas mogla zagrijati ili rashladiti. Kada rashladno sredstvo isparava, uzima energiju iz vanjskog okruženja, a kada se rashladno sredstvo kondenzuje, ono se predgrijava putem kompresora, zatim kondenzuje i na kraju šalje energiju u unutrašnjost objekta.
Stručnjaci napominju da ovakav sistem grijanja i hlađenja predstavlja budućnost, te da za njegovu ugradnju nije neophodno da kuća/stan ima dimnjak.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook, X i Instagram. Prilikom preuzimanju teksta obavezno je navesti Danas.ba kao izvor, te dodati link na autorski članak.