Dječiji psiholozi smatraju, uprkos uvrijeđenom mišljenju dijela roditelja, da zapravo ima smisla kupiti prvi mobilni telefon djetetu tek kada ono počne samostalno ići u školu i iz škole, odnosno kada pođe samo hodati bez roditeljske kontrole, a sve s ciljem kako bi bilo u kontaktu s njima.
Istovremeno, važno je napomenuti da bi se svaki “dječiji” pametni telefon trebao odmah pretvoriti u “obični telefon samo za pozive” koristeći postavke unutar samog uređaja ili koristeći programe roditeljske kontrole.
Mnoštvo opasnosti korištenja
Razlog je taj jer ponekad roditelji daju djetetu pametni telefon bez ikakvih unaprijed napravljenih postavki, ne misleći uopšte šta će možda dijete raditi s njime, osim da ga koristi za telefonske pozive.
Zbog svega navedenog, psiholozi navode da je prilikom kupovine pametnog telefona za dijete, kako biste mogli brzo stupiti u kontakt s njim, važno odmah pripremiti uređaj na način da radi kao telefon, a ne kao prenosna igraća konzola i uređaj za neograničen pristup internetu sa mogućnošću posjete bilo koje stranice i preuzimanja bilo koje igre ili aplikacije.
Tek kada dijete napuni 12 ili 13 godina, mogu mu se “otključati” skoro sve opcije mobilnog telefona, ali ponovo uz razgovor s djetetom, odnosno na ukazivanje na opasnosti koje vrebaju prilikom njegovog korištenja.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook, X i Instagram. Prilikom preuzimanju teksta obavezno je navesti Danas.ba kao izvor, te dodati link na autorski članak.