Nekoliko nedavnih studija pokazalo je da spavanje manje od 6 sati dnevno, kod osoba starijih od 50 godina, povećava rizik od razvoja Alchajmerove bolesti za čak 30 posto.
Poznati turski doktor, Levent Öztürk, navodi da ljudi ne bi trebali spavati manje od 6 sati u određenoj dobi, odnosno da ne bi trebalo da žrtvuju svoj san.
“Razlog je taj što se u mozgu dešava čišćenje tokom spavanja. Kada naš mozak radi tokom dana, supstanca koju zovemo beta amiloid se nakuplja između nervnih ćelija, a ta supstanca se čisti tokom spavanja”, dodao je.
Öztürk je također naveo da je Alchajmerova bolest stanje uzrokovano pogoršanjem odnosa i komunikacije između nervnih ćelija kada se akumulacija beta amiloida ne može očistiti.
Obavezno redovno spavajte
Turski doktor navodi da je u nedavnoj studiji prvi put napravljena slika beta amiloida u mozgu, te je prikazano i njegovo nakupljanje, posebno u hipokampusnim i talamusnim regijama mozga.
“Utvrđeno je da se beta amiloid akumulira 5-10 posto više kod osoba koje ne spavaju samo jednu noć. Ove regije su poznate i kao područja koja su najranije zahvaćena Alchajmerovom bolešću. Stoga, kada ne spavamo dovoljno, čišćenje akumulacije beta amiloida u našem mozgu tokom dana je poremećeno, što dovodi do predispozicije za Alchajmerovu bolest”, zaključio je dr. Öztürk.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook i Twitter. Za svako prenoenje sadraja vijesti potrebno je zatraiti odobrenje - kontaktirajte nas.