Predatori češće obolijevaju od raka nego druge životinje, otkrili su istraživači sa jednog danaskog univerziteta. To je prvenstveno zbog viška mesa u prehrani. Naučnici su rezultate rada opisali kroz članak u magazinu “Nature”.
Incidenca raka i faktori rizika najbolje se razumiju kod ljudi. Međutim, životinje, uključujući one divlje, također pate od bolesti raka. Kako bi otkrili koliko se to često događa, istraživači su analizirali podatke više od 110.000 sisara u 191 vrsti. Pokazalo se da su grabežljivci najosjetljiviji na rak, više od četvrtine crnih leoparda, crvenih vukova i letećih lisica umire od raka, dok su se s druge strane papkari najmanje susretali sa rakom.
Velika “korist” za ljude
Rizik od razvoja raka kod životinja povezan je sa konzumacijom mesa. Onkogene virusne infekcije, niska raznolikost crijevnog mikrobioma, također mogu igrati ulogu. Budući da su proučavane životinje koje se drže u zoološkim vrtovima, sjedilački način života postao je važan faktor.
“Sve u svemu, naš rad naglašava da rak može predstavljati ozbiljnu i značajnu prijetnju dobrobiti životinja, što zahtijeva značajnu naučnu pažnju, posebno u kontekstu nedavnih promjena u okolišu uzrokovanih ljudima”, zaključuju autori, nadajući se da će proučavanje raka kod životinja dovesti do medicinskih otkrića koja će biti korisna i za ljude.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook, X i Instagram. Prilikom preuzimanju teksta obavezno je navesti Danas.ba kao izvor, te dodati link na autorski članak.