Istraživanje američkih naučnika pokazuje da preskakanje doručka više nego udvostručuje rizik od ateroskleroze, odnosno ograničava dotok krvi i kiseonika do važnih organa ljudskog tijela, što dovodi do moždanog udara, srčanog udara i drugih pripadajućih bolesti.
Eksperiment je sproveden sa 4.052 zdrava muškarca i žene u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) koji na početku studije nisu patili od kardiovaskularnih ili hroničnih bolesti bubrega, a prije eksperimenta bili su podijeljeni u tri odvojene grupe.
“Prvi znakovi” ateroskleroze
Prva grupa je uključivala one volontere koji su jeli manje od 5% dnevnog energetskog unosa tokom dana (tj. redovno su preskakali doručak ili su pili samo šoljicu kafe ili soka). U drugoj grupi, učesnici su kroz niskokalorični doručak zadovoljili 20% kalorijskih potreba (normalan doručak), a u trećoj između 5 i 20% potrebnog unosa hrane.
Rezultati studije pokazuju da su se znakovi ateroskleroze u mnogo većem procentu pojavili kod ljudi koji uopšte nisu doručkovali ili su jeli nešto niskokalorično. Osim toga, češći su bili i markeri kardiometaboličkih bolesti.
Posebnost onih koji su propustili kvalitetan jutarnji obrok bio je veći obim struka i povećan sadržaj masti i šećera, kao i veći indeks tjelesne mase i visok krvni pritisak.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook i Twitter. Za svako prenoenje sadraja vijesti potrebno je zatraiti odobrenje - kontaktirajte nas.