U izvještaju koji je objavila “Evropska agencija za životnu sredinu” (EEA), uočeno je da je zrak koji se udiše u Bosni i Hercegovini, odnosno u nekim njenim dijelovima, na mnogo opasnijem nivou od prosječnih vrijednosti.
“Evropska agencija za životnu sredinu” objavila je studiju u kojoj se poredi zrak koji udišu stanovnici gradova u ovom dijelu svijeta.
U studiji je navedeno da je najveći rizik po zdravlje životne sredine u Evropi zagađenje zraka, a između ostalog se dodaje da je većina ljudi koji žive u zemljama širom Evrope, uključujući zemlje poput Turske i Kosova, izložena opasnim nivoima zagađenja zraka.
Dok je zabilježeno da su materijali u zraku uzrokovali više od 307.000 smrtnih slučajeva u zemljama članicama EU u 2019. godini, objavljeno je da 97 posto gradova u regiji sadrži opasne tvari u zraku, a 94 posto ima više karbon dioksida od prosjeka koji preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Mnogobrojne teške bolesti
U novoj studiji je uočeno da su se ovi nivoi smanjili. Prema studiji, stopa opasnih materija u zraku je smanjena na 92 posto, dok je nivo azot-dioksida vidno smanjen.
Stručnjaci su takođe istakli da ovo zagađenje zraka izaziva rak, srčana oboljenja i astmu.
U konačnom izvještaju “Evropske agencije za životnu sredinu” Bosna i Hercegovina se nalazi na drugom mjestu po zagađenju zraka u Evropi, prva je Sjeverna Makedonija, dok je na trećem mjestu Turska.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook i Twitter. Za svako prenoenje sadraja vijesti potrebno je zatraiti odobrenje - kontaktirajte nas.