Da područje istoka Evropa ubrzano gubi svoje stanovništvo nije nepoznata činjenica, jer je to trend koji je započeo još 90-ih godina 20. vijeka, a u posljednjih nekoliko godina kao da je “čitav proces još više dobio na brzini”.
Prema procjenama koje su objavljene prošli mjesec u studiji Ujedinjenih nacija (UN), istok evropskog kontinenta je u posljednjih 30 godina izgubio 18 miliona stanovnika.
Prognoze za naredni period izgledaju čak i “još mračnije”, pa se tako navodi da će do 2050. Bugarska izgubiti 22,8 posto stanovništva, Litvanija 22,1 posto, Latvija 21,6 posto, Ukrajina 19,5 posto, Srbija 18,9 posto, Bosna i Hercegovina 18,2 posto, te Hrvatska 18 posto.
Vladajuće stranke u svim navedenim državama bez ikakvog konkretnog plana i prilično bespomoćno pokušavaju preokrenuti demografske trendove povećanjem premija za rođenu djecu ili naknadnim dječijim doplatkom.
Potpuno pogrešan pristup
Međutim, taj pristup je potpuno pogrešan, poručuju iz Populacijskog fonda UN-a (UNFPA).
“Važno je što prije shvatiti da rješenje demografskih problema ne leži u povećanju nataliteta, nego u stvaranju društvenog okruženja u kome će ljudi ostati da žive i rade sa svojim porodicama”, poručuju iz “UNFPA”.
Pratite nas putem aplikacije za Android, agregatora vijesti Google News, kao i na drutvenim mreama Facebook i Twitter. Za svako prenoenje sadraja vijesti potrebno je zatraiti odobrenje - kontaktirajte nas.